Ile kofeiny ma kawa
Kofeina to jeden z podstawowych związków kawy oraz napojów przygotowanych na jej bazie. To kofeina często decyduje o naszym samopoczuciu. Dzięki niej możemy stać się efektywniejsi w pracy i silniejsi na siłowni albo wręcz przeciwnie – kofeina może nas rozdrażnić lub nie pozwoli zasnąć, gdy tego chcemy. W skrajnych przypadkach zbyt wysoka dawka kofeiny może nawet wysłać człowieka do szpitala! Dlatego wiedza na temat zawartości kofeiny w kawie pozwoli lepiej dopasować ilość kofeiny do okoliczności. W niniejszym tekście wyjaśnimy ile kofeiny znajduje się w kawie i od czego zależy ilość kofeiny w kawie.
Wiele czynników
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie ile kofeiny jest w kawie. Wpływ na jej zawartość ma wiele czynników, które w dodatku nie zawsze są stałe. Zaczyna się już od krzewu kawowca, na którym rosną owoce kawy. Ziarna zebrane z jednej rośliny mogą mieć różną zawartość kofeiny. Ale są to wahania na tyle nieduże, że nie wpływają znacząco na właściwości kawy.
Co do zasady kawę dzielimy na 2 rodzaje: arabikę i robustę. Zdecydowana większość kaw dostępnych na rynku to albo stuprocentowe mieszanki jednego z rodzajów, albo mieszanki arabiki z robustą. Z obu rodzajów to robusta cechuje się większą zawartością kofeiny, ale ma też inny profil smakowy, który smakosze preferują mniej niż w arabice. Kolejnym czynnikiem warunkującym ilość kofeiny w kawie jest sposób wypalania ziaren. To podczas tej czynności w ziarnach zachodzą procesy chemiczne, nadające ziarnom ich charakter. Stopień wypalenia ziaren kawy określa również jej moc. Wbrew obiegowej opinii to jaśniejsze ziarna po wypaleniu zawierają więcej kofeiny niż ciemne ziarna.
Ilość kofeiny na przykładzie konkretnych kaw
Chcąc określić choćby orientacyjną zawartość kofeiny w kawie warto zacząć od espresso, bo właśnie espresso dotyczy inny mit związany z kofeiną w kawie. Wiele osób uważa, że skoro espresso to najmocniejszy wariant kawy, to z pewnością będzie zawierać najwięcej kofeiny. Tymczasem w przeliczeniu na mililitry espresso stanowi jedną ze słabszych kaw. Pojedyncza porcja tego napoju dostarcza ok. 50 miligramów kofeiny w zależności od mieszanki. Dalej można przyjąć zasadę, że im większa kawa, tym więcej kofeiny zawiera. „Przedłużona”, duża kawa, tzw. americano może zawierać nawet 300 mg kofeiny. Kawy na bazie mleka będą zawierać tyle samo kofeiny co espresso.
Dużo osób na co dzień w ogóle nie zastanawia się nad ilością spożywanej kofeiny. Warto jednak zwrócić na to uwagę, bo jedna rzecz to cieszyć się smakiem ulubionego napoju, a druga – uważać na swoje zdrowie. Najlepiej cały czas mieć na uwadze, że wszystko w nadmiarze szkodzi. W przypadku kawy pomóc może również wiedza, że zalecana dzienna dawka kofeiny to nieco ponad 5 mg na kilogram masy ciała. I tego najlepiej się trzymać, by bez przeszkód wracać po kolejną filiżankę.