Kawa po wiedeńsku – przepis
Kawa po wiedeńsku, to jeden z najbardziej popularnych napojów na bazie kawy. Swoją popularność zawdzięcza głównie prostocie, bowiem do jego przygotowania wystarczy mocna kawa, trochę czekolady i śmietanka. To proste i za razem pyszne połączenie jest najczęściej podawane jako dodatek do deserów w celu przebicia słodyczy lekką goryczką kawy i czekolady. Do przygotowania kawy pod ten napój najlepiej jest użyć dobrego ekspresu. Na pewno musimy unikać kawy rozpuszczalnej. Pozwoli to na wyeliminowanie kwaskowości, którą przy mocno palonych ziarnach zastąpi przyjemnie gorzki smak.
Składniki
dla 1 porcji
- 200 ml świeżej, czarnej kawy; lub podwójne espresso. Najlepiej goryczkowej z nutami kakao i czekolady
- 2-4 kostki ulubionej mlecznej, bądź deserowej czekolady (według uznania)
- Mleko (opcjonalnie)
- Bita śmietana
- Cynamon / kakao
Czas przygotowania: 5-8 minut.
Przygotowanie
- Podgrzewamy mleko dodając do niego czekoladę tak, aby ta się rozpuściła. Ważne by czekolada dobrze wymieszała się z mlekiem.
- Przelewamy przygotowane przez nas mleko czekoladowe do ulubionego kubka, bądź filiżanki. Najlepiej aby naczynie było ówcześnie podgrzane. Możemy zrobić to po prostu ciepłą wodą z kranu. Sprawi to, że napój tak szybko się nie ochłodzi i będziemy mogli delektować się nim dłużej.
- Do mleka dolewamy 200 ml świeżo zaparzonej kawy. Całość dokładnie mieszamy.
- Finiszujemy bitą śmietaną i posypką w formie cynamonu, lub kakao według uznania.
- Delektujemy się napojem.
Kawa w Wiedniu – historia powstania
Historia kawy po wiedeńsku sięga początku wiedeńskich kawiarni i jest niezwykle ciekawa zwłaszcza dla Polaków, bo właśnie z Polakiem ściśle się wiążę. Za stwórcę tego napoju uznaje się Jerzego Franciszka Kulczyckiego. Jest to postać naprawdę niezwykła, bo to właśnie jemu przypisuje się otwarcie pierwszej w Wiedniu i jednej z pierwszych w Europie kawiarni w 1684 roku. Podobno odkrył też dodawanie mleka do kawy! Człowiek iście wybitny. Ale jak to dokładnie wyglądało z tą wiedeńską?
Kulczycki podobno bardzo pomógł Janowi III Sobieskiemu w czasie bitwy pod Wiedniem w 1683 roku. Po zwycięstwie wojsk polsko-cesarskich, Sobieski poza zwolnieniem Kulczyckiego z podatków na 20 lat i obdarowaniem go dużą posiadłością w luksusowej dzielnicy obecnej stolicy Austrii, pozwolił mu wybrać dowolną rzecz z tureckiego obozu wroga. Ku zdziwieniu wszystkich, Kulczycki nie zdecydował się ani na złoto, ani na alkohol. Wybrał 300 worków zawierających „dziwne ziarno”. Większość zgromadzonych była przekonana, że owe ziarno, to zwykła karma dla wielbłądów. Jak się później okazało, była to … KAWA! Cóż za niespodzianka! Później pan Jerzy trochę eksperymentował z tym „dziwnym ziarnem” i tak właśnie powstała ona, legendarna już kawa po wiedeńsku.
Jak i z czym podawać kawę po wiedeńsku?
Sposobów podania jest wiele, jednak nadal najlepiej sprawdza się oryginalny, choć nieco przestarzały już sposób. Kawę z dodatkiem czekolady powinniśmy pić w eleganckiej, szerokiej filiżance, lub w wysokiej szklance, która pięknie ukaże rozwarstwienie napoju. Zawsze z łyżeczką, która przyda się do bitej śmietany. Naszej kawie powinno też towarzyszyć słodkie ciasto, lub tort kawowy. Tak jak wspominałem we wstępie, gorycz kawy po wiedeńsku idealnie skomponuje się ze słodyczą ciasta; czy to czekoladowego, czy śmietankowego, które do tego napoju pasują znacznie lepiej niż ciasta owocowe. Kawa po wiedeńsku to naprawdę prosty do przyrządzenia napój, który będzie stanowił perfekcyjne dopełnienie każdego deseru. Właśnie dlatego serdecznie zachęcamy do przyrządzenia go w domu i przekonaniu się o tym na własnej skórze. Mamy nadzieje, że nasz prosty domowy przepis przeniesie was myślami w wyjątkowe czasy siedemnastowiecznych, wiedeńskich kawiarni i pozwoli na chwilę odprężenia :)
Polecamy kawy ziarniste z naszego sklepu internetowego (dostawa w około 24h):