Na temat picia kawy w ciąży krąży w sieci wiele mitów, przez które potrafią przewinąć się istotne fakty. Niestety w większości przypadków ciężko odróżnić jedne od drugich. W tym artykule postaram się przedstawić wam wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą przejść przez wyjątkowy etap trwania ciąży bez konieczności rezygnowania z przyjemności jaką niesie ze sobą kawa.

Czy można pić kawę w ciąży?

Jak najbardziej, ale z umiarem. Kawa w ciąży jest dozwolona i nie ma badań, które całkowicie wykreślałyby ją z diety kobiet w ciąży. Jedyną substancją w kawie, która może mieć negatywny wpływ w okresie ciąży jest kofeina. Na szczęście wystarczy lekko ograniczyć jej spożycie.

Ile kawy można pić podczas ciąży

Bezpieczne spożycie kofeiny dla dorosłych osób to od 300 do 400 mg na dobę. Przyszła mama powinna ograniczyć spożycie do 200 mg kofeiny na dzień, co (w zależności od ziaren) z grubsza przekłada się na 2 filiżanki czarnej kawy, lub na 3 – 4 filiżanki espresso. Musimy pamiętać o wpływie kofeiny na przebieg ciąży, bo nie jest ona substancją obojętną dla płodu i może szkodzić. Jak podają badania, przekroczenie zalecanych ilości tej substancji może mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu. Przekłada się to też na karmienie piersią i wchłanianie substancji odżywczych. W skrajnych przypadkach skutkami przyjmowania zbyt wysokiej dawki kofeiny w ciąży może być wczesny poród, a nawet poronienie. Pamiętajmy, że kofeina łatwo przenika przez łożysko i bezpośrednio wpływa na masę urodzeniową dziecka. Warto więc wziąć pod uwagę negatywne skutki nie przekraczać jej rekomendowanych ilości.

Kofeina w kawie z mlekiem

Jeżeli chodzi o kawę z mlekiem, sytuacja ma się podobnie jak z espresso. Średnia dawka kofeiny w filiżance kawy mlecznej to 65mg. Ustawiając więc ekspres do kawy na cappuccino, czy latte o słabej mocy, możemy bezpiecznie pić nawet do 4 filiżanek kawy dziennie.

Jaka kawa w ciąży?

Tak jak już wspominałem, wybór ziaren nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Decydując się na kawę w ciąży, najlepiej wybierać stuprocentowe Arabiki, które w porównaniu z Robustą są znacznie mniej nasycone kofeiną. Popularnym wyborem też warianty bezkofeinowe, w których kofeinę z ziaren usuwa się za pomocą specjalnych procesów.

Bezpieczna dawka kawy bezkofeinowej

Jednym z lepszych wyborów dla ciężarnych wielbicielek kawy, którym bardziej zależy na smaku niż na mocy, będą kawy zawierające mniejszą ilość kofeiny i kawy bezkofeinowe. O ile proces uzyskania słabej kawy przebiega naturalnie, to w kawach bez kofeiny sytuacja wygląda już trochę inaczej. W większości przypadków do dekofeinizacji wykorzystuje się specjalistyczne procesy, podczas których znaczna większość kofeiny jest usuwana z ziaren. Aby nadać kawie miano bezkofeinowej, zawartość kofeiny musi wynosić poniżej 0,1% w palonych ziarnach kawy, co przekłada się na maksymalnie 6mg w jednej filiżance. Jest to więc wynik ponad dziesięciokrotnie mniejszy niż w przypadku klasycznych ziaren. Pozwala on na rozkoszowanie się kawą praktycznie bez ograniczeń.

Kawa rozpuszczalna a ciąża

Wypicie jednej filiżanki kawy rozpuszczalnej będzie wiązało się z przyjęciem około 60mg kofeiny do organizmu. Jest to więc delikatnie mniejsza dawka, niż w przypadku świeżo mielonych kaw. Niestety razem z ilością kofeiny spadają walory smakowe. Ponadto skład kaw rozpuszczalnych pozostawia wiele do życzenia, co dla przyszłych mam również jest bardzo istotne. Polecamy więc pozostać przy świeżej kawie i pić po prostu mniej filiżanek dziennie.

Jak smakuje kawa w ciąży?

Smak kawy w czasie ciąży może się zmienić, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, przepływ krwi u ciężarnych jest przyspieszony, przez co smaki i zapachy odbierane są bardziej intensywnie. Po drugie, w trakcie ciąży często pojawia się nadwrażliwość na kofeinę, która ma za zadanie ograniczyć spożycie tej substancji. Niestety w większości przypadków czynniki te przekładają się na awersje do kawy. Wtedy najlepiej ratować się zamiennikami…

Co pić w ciąży zamiast kawy?

Jeżeli będąc w ciąży kawa nam po prostu nie smakuje, to na szczęście są pewne zamienniki. By zaspokoić potrzebę lekkiego pobudzenia możemy parzyć czarną herbatę. Trzeba przy tym pamiętać że ta zawiera teinę, która jest praktycznie tym samym związkiem organicznym co kofeina, tylko pod inną nazwą. W przypadku mocnych, czarnych herbat może to być nawet 60mg na szklankę naparu. Kolejnym zamiennikiem może być kawa zbożowa, która nie zawiera kofeiny.

My natomiast życzymy, aby smak kawy nigdy wam nie zbrzydł. I żeby dzieci zdrowe były.

Najdroższa kawa świata wcale nie zawiera drobinek jadalnego złota i nie jest wypalana w doskonale wyposażonych laboratoriach. Nie jest nią też odmiana Kopi Luwak, która w mediach nierzadko chwali się mianem najdroższej. Bezapelacyjnie najdroższą kawą świata jest Black Ivory Coffe, której cena przekracza astronomiczne 10 tysięcy złotych za kilogram, ale czy warto zapłacić za nią tak duże pieniądze?

Kawa – luksus czy codzienność

Kawa to dla miliardów ludzi na świecie codzienna przyjemność, która pomimo swojego statusu „dobra luksusowego”, raczej rzadko kojarzona jest z luksusem. Średnia wartość filiżanki kawy przygotowywanej w domu oscyluje w granicach od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych, w zależności od ziaren. Kilogram wysokiej jakości kawy do codziennego użytku z dobrej palarni, to koszt od siedemdziesięciu, w porywach do kilkuset złotych; przy czym te droższe ziarna reprezentują już prawdziwie wysoki poziom i często przeznaczone są bardziej do degustacji. Jednak nawet tym kawom z wysokich półek jeszcze wiele brakuje do statusu najdroższych kaw świata.

Kopi Luwak – Fakty i Mity

Dużą popularnością w mediach pod hasłem najdroższej kawy świata może pochwalić się Kopi Luwak, której cena za kilogram to około 2 tysiące złotych. Kopi Luwak po części zawdzięcza swoją popularność nietypowemu procesowi produkcji, który w dużym skrócie polega na pozyskiwaniu ziaren kawy z odchodów uroczych zwierzątek: cywet, lokalnie nazywanych właśnie Luwak. Niestety wielu „producentów” kawy dostrzegło w tej egzotycznej odmianie łatwy zysk, przez co na rynku pojawiło się wiele słabych jakościowo produktów. Przy produkcji większości z nich, cywety karmi się najtańszymi ziarnami o tragicznej jakości, a hodowla tych zwierząt również pozostawia wiele do życzenia; jednak w tym artykule nie o tym, bo Kopi Luwak pomimo swojej astronomicznej ceny jeszcze daleko do lidera kategorii najdroższych kaw świata.

Black Ivory Coffee, czyli najdroższa kawa świata.

Kawą zdecydowanie mniej popularną od Kopi Luwak, przy czym znacznie droższą, a w zasadzie najdroższą kawą świata jest Black Ivory Coffee. To kawa, za którą na stronie jedynego oficjalnego producenta będziemy musieli zapłacić prawdziwie kosmiczną kwotę 11 tysięcy złotych za kilogram!! Cena robi wrażenie, ale czy to samo można powiedzieć smaku tej prawdziwie egzotycznej kawy? Tego niestety nie mogę jednoznacznie stwierdzić, ponieważ jeszcze nie było mi dane spróbować tego luksusowego przysmaku. Za to na wielu kawowych forach internetowych krążą pogłoski, że kawa jest naprawdę świetna.

Zacznijmy może od procesu tworzenia, który pod kątem technicznym do złudzenia przypomina proces tworzenia Kopi Luwak, bowiem ziarna do produkcji Black Ivory Coffee również pozyskiwane są z odchodów. Jest to jednak trochę większy kaliber, bo w procesie produkcji pomagają już nie małe, lisowate stwory, a prawdziwe giganty – Słonie Indyjskie. Ich przewody pokarmowe pełnią rolę usuwania enzymów odpowiadających za gorycz w kawie. Warto wspomnieć, że ziarna którymi żywią się te ogromne ssaki nie są pierwszymi lepszymi ziarnami. Pomysłodawca i założyciel tego nietuzinkowego biznesu Blake Dinkin, który swoją przygodę w świecie kawy zaczynał właśnie od Kopi Luwak, bacznie czuwa nad tym co, jak i kiedy spożywają jego słonie. Jako że cały proces produkcji odbywa się w Tajlandii, słonie karmione są najlepszymi tajskimi ziarnami Arabiki, które są skrupulatnie selekcjonowane przez pracowników Black Ivory Coffee Company. Po zebraniu, ziarna mieszane są z ulubionymi pokarmami słoni, takimi jak ryż, czy banany, które są dobierane w zależności od upodobań samych słoni. Ogólnie prawdziwy luksus, a wszystko po to, aby procesy trawienia zachodziły w jak najlepszych warunkach. Kiedy słonie częściowo przetrawią już wspomniane ziarna, są one ręcznie zbierane, a następnie płukane i suszone. Tak przygotowane ziarna poddaje się procesowi palenia na zamówienie, specjalnie pod klienta, aby zagwarantować świeżość i jak najlepszy smak przyrządzonej z nich kawy. Do produkcji 1 kg Black Ivory Coffee potrzeba aż 33 kg owoców kawowca, a gotowy produkt po przyrządzeniu charakteryzuje się brakiem jakiejkolwiek goryczy, oraz aromatami kakao, czekolady, przypraw i delikatną owocowością.

Black Ivory Coffee – czy warto?

Czy warto więc wydać lekko ponad 10 tysięcy złotych za 1 kilogram tego tajskiego specjału? Ciężko powiedzieć. Jeżeli jesteśmy pasjonatami, czy wręcz prawdziwymi koneserami kawy, a astronomicznie wysoka cena nie robi na nas większego wrażenia, to pewnie warto. Ja natomiast zachęcam do przetestowania jakościowych kaw z naszej zakładki kawy premium, gdzie znajdzie się kilka pozycji wartych uwagi. Dzięki nim będziemy mogli poszerzyć swoje kawowe doznania o nowe smaki i aromaty, bez konieczności ekstremalnego odchudzania naszego portfela.

Poznaj kawy premium z naszego sklepu internetowego (dostawa w około 24h):

Espresso to napój kawowy przygotowany w ekspresie w bardzo małej ilości, idealne włoskie espresso to od 25 do 35 ml. Przygotowywane najczęściej w temperaturach od 88 do 96,5 °C pod ciśnieniem od 8,5 do 9,5 bara. Do przygotowania espresso zużywamy bardzo drobno zmielone i mocno ubite ziarna.

Espresso charakteryzuje się intensywnym smakiem oraz mocno wyczuwalnym aromatem kawy. Można powiedzieć, że jest to napój dla osób, które chcą wyczuć pełnię smaku oferowaną przez ziarna. Espresso używamy także jako podstawę do większych napojów takich jak czarna kawa Americano lub do kaw mlecznych, na przykład Cappuccino, czy Latte Macchiato.

Jak zrobić espresso?

W zależności od tego jakiego sprzętu chcemy użyć do przygotowania espresso – sposób będzie zasadniczo się różnił. W automatycznych ekspresach ciśnieniowych wystarczy jedynie wcisnąć przycisk, dobrać moc oraz ilość. Jeżeli zależy nam na większej ingerencji w nasz napój – możemy przygotować go przy pomocy alternatywnych metod parzenia, samemu mieląc ziarna, dobierając ich grubość, ilość, długość oraz sposób parzenia. Najbardziej popularny sposób przygotowania espresso z jakim możemy spotkać się w kawiarniach, to przygotowanie napoju za pomocą profesjonalnego młynka i ekspresu kolbowego.

Na jedno espresso powinniśmy przygotować od 7 do 9 gram drobno zmielonej kawy. Dobry barista przykłada bardzo dużą uwagę także do starannego ubicia kawy w kolbie. Proces ekstrakcji espresso odbywa się w temperaturze od 88 do 96 °C, pożądane ciśnienie jest między 8,5 i 9,5 bar, a czas ekstrakcji w zależności od pojemności wynosi od kilku do kilkunastu sekund.

Jaka kawa ziarnista najlepsza do espresso?

Z zasady w espresso zależy nam na wyczuwaniu jak największej ilości aromatów i pełni smaku napoju – w tym celu do jego przygotowania najlepszą kawą będzie 100% Arabica. W ziarnach Arabica wyczuć będziemy mogli lekką kwasowość, ale w rezultacie na pewno da ona aromatyczny posmak. Należy pamiętać o tym, aby ziarna były wysokiej jakości – palone w sprawdzonej palarni.

Jeżeli chcielibyśmy, aby na naszym espresso pojawiła się warstwa cremy – powinniśmy użyć ziaren z domieszką Robusty – im więcej ziaren Robusta, tym grubsza będzie crema na naszym napoju.

Jak powinna być zmielona kawa do espresso?

Ziarna kawy do espresso powinny być jak najdrobniej zmielone, ale z zachowaniem granicy, aby woda mogła przepływać przez kawę – nie mogą być one zmielone na miał.

Ile gram kawy na espresso?

Na jedno espresso powinniśmy używać od 7 do 9 gram – w zależności od tego jakich używamy ziaren i jaki efekt chcemy osiągnąć. Im więcej ziaren, tym smak kawy będzie intensywniejszy, a kawa mocniejsza.

Na podwójne espresso użyjemy od 13 do 16 gram zmielonej kawy.

Ile mililitrów ma espresso?

Idealne espresso inspirowane włoskim stylem picia kawy powinno mieć od 25 do 35 ml, natomiast z doświadczenia wiemy, że w polskich kawiarniach najczęściej otrzymamy napój powyżej 45 ml.

Ile kofeiny ma espresso?

Ilość kofeiny w naszym napoju zależy od kilku czynników. Głównym z nich jest rodzaj mieszanki jaki dobierzemy do przygotowania espresso – kawy 100% Arabica będą miały najmniej kofeiny, a wraz ze wzrostem ilości ziaren Robusty, zwiększy się także zawartość kofeiny. Średnio przyjmuje się, że dziennie możemy wypić około 5 porcji kawy.

Ile kalorii ma espresso?

Klasyczne espresso bez dodatków ma około 3,5 kcal.

Jak powstaje idealne espresso

Jak pić espresso?

Tradycyjnie aby docenić smak i aromat kawy użytej do zaparzenia epsresso, powinno się pić wodę małymi łykami przed każdym łykiem kawy. Są również zwolennicy picia wody zaraz po espresso. Polecamy wypracować sobie swój sposób, na koniec to ma nam smakować.

Po co woda do espresso?

Jeżeli chcemy doskonale wyczuć aromaty powinniśmy wodą oczyścić kubki smakowe przed skosztowaniem napoju.

Jakie szklanki lub filiżanki do espresso?

Do espresso powinniśmy posiadać filiżanki o pojemności nie większej niż 50 ml. Na ogół są to filiżanki niewielkich rozmiarów.

Co to jest espresso doppio?

Espresso doppio to inaczej podwójne espresso. Do jego przygotowania używamy podwójnej ilości ziaren, a ekstrakcja jest wydłużona – w efekcie mamy podwojenie intensywności smaku espresso oraz dwukrotne zwiększenie ilości wody.

Co to jest espresso lungo?

Espresso lungo to inaczej przedłużone espresso. Do jego przygotowania używamy takiej samej ilości kawy jak do zwykłego espresso, natomiast przedłużamy proces ekstrakcji – w rezultacie otrzymując większy napój. Włoskie espresso lungo ma około 35-45 ml.

Jak zrobić espresso bez ekspresu?

Espresso bez ekspresu możemy przygotować na przykład w kawiarce, czy nawet w szklance. Wystarczy około 12gram kawy i zalać je około 60ml wody. Tak samo możemy epsresso przygotować w aeropresie czyli 50-60ml wody i 20 gram kawy, przeciskamy kawę przez filtr przez około 10 sekund. Pamiętajmy że espresso to bardzo mocno skondensowana kawa i to musimy osiągnąć.

Czy da się zrobić espresso z kawy rozpuszczalnej?

Niestety nie da się zrobić epsresso z kawy rozpuszczalnej.

Polecamy kawy ziarniste z naszego sklepu internetowego (dostawa w około 24h):

Kofeina to jeden z podstawowych związków kawy oraz napojów przygotowanych na jej bazie. To kofeina często decyduje o naszym samopoczuciu. Dzięki niej możemy stać się efektywniejsi w pracy i silniejsi na siłowni albo wręcz przeciwnie – kofeina może nas rozdrażnić lub nie pozwoli zasnąć, gdy tego chcemy. W skrajnych przypadkach zbyt wysoka dawka kofeiny może nawet wysłać człowieka do szpitala! Dlatego wiedza na temat zawartości kofeiny w kawie pozwoli lepiej dopasować ilość kofeiny do okoliczności. W niniejszym tekście wyjaśnimy ile kofeiny znajduje się w kawie i od czego zależy ilość kofeiny w kawie.

Wiele czynników

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie ile kofeiny jest w kawie. Wpływ na jej zawartość ma wiele czynników, które w dodatku nie zawsze są stałe. Zaczyna się już od krzewu kawowca, na którym rosną owoce kawy. Ziarna zebrane z jednej rośliny mogą mieć różną zawartość kofeiny. Ale są to wahania na tyle nieduże, że nie wpływają znacząco na właściwości kawy.

Co do zasady kawę dzielimy na 2 rodzaje: arabikę i robustę. Zdecydowana większość kaw dostępnych na rynku to albo stuprocentowe mieszanki jednego z rodzajów, albo mieszanki arabiki z robustą. Z obu rodzajów to robusta cechuje się większą zawartością kofeiny, ale ma też inny profil smakowy, który smakosze preferują mniej niż w arabice. Kolejnym czynnikiem warunkującym ilość kofeiny w kawie jest sposób wypalania ziaren. To podczas tej czynności w ziarnach zachodzą procesy chemiczne, nadające ziarnom ich charakter. Stopień wypalenia ziaren kawy określa również jej moc. Wbrew obiegowej opinii to jaśniejsze ziarna po wypaleniu zawierają więcej kofeiny niż ciemne ziarna.

Ilość kofeiny na przykładzie konkretnych kaw

Chcąc określić choćby orientacyjną zawartość kofeiny w kawie warto zacząć od espresso, bo właśnie espresso dotyczy inny mit związany z kofeiną w kawie. Wiele osób uważa, że skoro espresso to najmocniejszy wariant kawy, to z pewnością będzie zawierać najwięcej kofeiny. Tymczasem w przeliczeniu na mililitry espresso stanowi jedną ze słabszych kaw. Pojedyncza porcja tego napoju dostarcza ok. 50 miligramów kofeiny w zależności od mieszanki. Dalej można przyjąć zasadę, że im większa kawa, tym więcej kofeiny zawiera. „Przedłużona”, duża kawa, tzw. americano może zawierać nawet 300 mg kofeiny. Kawy na bazie mleka będą zawierać tyle samo kofeiny co espresso.

Dużo osób na co dzień w ogóle nie zastanawia się nad ilością spożywanej kofeiny. Warto jednak zwrócić na to uwagę, bo jedna rzecz to cieszyć się smakiem ulubionego napoju, a druga – uważać na swoje zdrowie. Najlepiej cały czas mieć na uwadze, że wszystko w nadmiarze szkodzi. W przypadku kawy pomóc może również wiedza, że zalecana dzienna dawka kofeiny to nieco ponad 5 mg na kilogram masy ciała. I tego najlepiej się trzymać, by bez przeszkód wracać po kolejną filiżankę.

Spróbuj naszych kaw ziarnistych:  

Na rynku globalnym od początku 2021 roku możemy zaobserwować podwyżki cen kawy – zarówno w ilościach hurtowych, jak i detalicznych. Wpływ na wahania cenowe ma wiele czynników, między innymi:

  • Niekorzystne warunki klimatyczne
  • Podwyżki kosztów transportu morskiego i lądowego
  • Wzrost cen materiałów niezbędnych do produkcji opakowań
  • Wzrost kosztów stałych: gazu, wody, prądu
  • Podwyżki cen materiałów eksploatacyjnych
  • Wahania kursów walutowych

Powyższe czynniki spowodowały wzrost wartości kawy na giełdzie. W ciągu ostatniego roku kawa podrożała o około 80% – co czyni ceny kawy najwyższymi w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Podsumowanie kontraktów terminowych na kawę Londyn

 Dlaczego wartość kontraktów terminowych wzrasta?

Głównym czynnikiem wzrostu wartości są niekorzystne uwarunkowania pogodowe, które sprawiły, że zielone, surowe ziarna kawy stały się trudniej dostępne, a w efekcie droższe. Bardzo duże różnice temperatur, susze, mrozy występujące w Brazylii oraz ulewne deszcze w Kolumbii sprawiły, że produkcja kawy znacząco spadła i nie jest w stanie zaspokoić rynku.

Oprócz niekorzystnych warunków pogodowych problemem producentów są też coraz wyższe ceny nawozów niezbędnych do produkcji kawy.

Problemy z transportem

Ogólny wzrost cen wszystkich importowanych dóbr, nie tylko kawy, spowodowany jest także zawirowaniami związanymi z ich transportem. Z powodu braku kontenerowców mogących wyeksportować kawę na przykład z Ameryki Południowej na docelowe rynki takie jak Europa, czy Ameryka Północna, koszty transportu znacząco wzrastają. Przekłada się to bezpośrednio na cenę zakupu surowej kawy.

Wzrost cen wpływa na koszty importerów oraz producentów, którzy przekładają je na cenę sprzedaży dla klienta finalnego. Wszystkie wzrosty cen i podwyżki siłą rzeczy przekładane są właśnie na cenę kawy, która sukcesywnie rośnie – więc wszystkie wahania w łańcuchu dostaw kawy finalnie kumulują się na kliencie detalicznym.

Kursy walutowe

Jednym z największych problemów w Polsce dla dystrybutorów oraz producentów kawy są wahania kursów walutowych i brak stabilności polskiego złotego. W ciągu ostatniego roku kurs euro wahał się od 4,43 PLN do 4,83 PLN (9,0% różnicy), natomiast kurs dolara od 3,62 PLN do 4,82 PLN (33,2% różnicy).

Biorąc pod uwagę długość łańcucha dostaw wahania kursów walutowych odgrywają ogromną rolę w międzynarodowym handlu kawą.

Podsumowanie

Wszystkie wymienione wyżej fakty sprawiają, że widzimy widoczne wzrosty cen w branży  kawowej. Oprócz czynników, które dotykają wszystkie strefy gospodarki takich jak ogólny wzrost kosztów i inflacja, duży wpływ na ceny kawy mają niekorzystne warunki pogodowe, które dodatkowo zmniejszają podaż, a w efekcie podnosi się rzeczywista wartość surowej kawy. Przy dystrybucji ogromną rolę odgrywają również koszty transportu oraz wahania kursów walutowych.

Najlepszym przykładem będzie statystycznie najpopularniejsza w Polsce przeciętnej jakości kawa Lavazza Crema e Aroma, którą jeszcze pół roku temu można było kupić w sieci za mniej niż 40 zł brutto – dziś za kilogram zapłacimy ponad 50 zł, a tendencja nadal pozostaje wzrostowa.

Zapraszamy do naszej oferty taniej kawy aby w dobrej cenie uzupełnić zapasy.

Jeżeli zastanawiacie się czy rozpoczynanie dnia od filiżanki mocnej, gorącej, czarnej kawy jest dobrym pomysłem, to po przeczytaniu tego artykułu będziecie wiedzieli, że tak. Oczywiście, kawa nie zastąpi śniadania czy leków, ale może w bardzo łatwy sposób uprzyjemnić codzienne funkcjonowanie i ochronić przed wieloma zagrożeniami. Oto dziesięć zdrowotnych właściwości kawy, o których nie mieliście pojęcia.

1. KAWA OBNIŻA STRES

Od dawna wiadomo, ze kawa ma działanie terapeutyczne. Już sam jej zapach działa na nas odprężająco. Kto nie lubi porannego zapachu parzonej kawy czy aromatu dopiero co zmielonych ziaren, który później jeszcze długo utrzymuje się w kuchni. Zdecydowanie, dobroczynne substancje zawarte w tym czarnym napoju stymulują nasz mózg i niwelują stres.

2. POPRAWIA POTENCJĘ

Przede wszystkim kawa działa jak afrodyzjak. Pobudza nasz mózg, sprawiając, że nabieramy większej ochoty na seks. Zgodnie z najnowszymi badaniami u mężczyzn, którzy wypijają 2-3 filiżanki kawy dziennie incydenty związane z brakiem erekcji praktycznie nie występują lub występują sporadycznie. Po co faszerować się drogimi środkami chemicznymi skoro w kuchni niemal każdego domu jest kawa. Ten sposób wydaje się zdecydowanie zdrowszy i przyjemniejszy.

3. ZMNIEJSZA RYZYKO CUKRZYCY

Badania wykonane w 2009 roku wykazały, że kawa zmniejsza zachorowanie na cukrzyce o 7%. To dużo jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na cukrzycę choruje ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Profilaktyka w tej kwestii jest niezbędna, ponieważ cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która może dotknąć każdego. Wystarczy zaledwie filiżanka kawy dziennie, by zmniejszyć ryzyko zachorowania.

4. ZMNIEJSZA RYZYKO DEPRESJI

Fakt, że kawa poprawia nastrój jest ogólnie znany. Najnowsze badania dowodzą, że każdorazowo po wypiciu filiżanki kawy poziom serotoniny i dopaminy czyli substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie wzrasta. Jeżeli chcemy uniknąć depresji i innych chorób psychicznych, zwłaszcza w ponure jesienne i zimowe dni musimy częściej sięgać po mocne espresso. Nie ma lepszego sposobu.

5. POPRAWIA KRĄŻENIE KRWI

Dowiedziono, że kawa poprawia krążenie krwi. Wpływa pozytywnie na pracę serca i naczyń krwionośnych. Picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych o prawie 30%. Dzięki temu prawidłowo dotlenione komórki są bardziej wydolne, a to poprawia ogólną kondycję naszego organizmu.

6. CHRONI PRZED CHOROBĄ PARKINSONA

Jak dotąd nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na chorobę Parkinsona, a jak wiadomo jest to przypadłość neurologiczna znacznie obniżająca jakość życia. Teraz dzięki kawie można skutecznie, nawet o 60% obniżyć ryzyko zachorowania na nią. Klucz do sukcesu to jeden z głównych składników kawy – kofeina, która przyjmowana regularnie chroni przed Parkinsonem.

7. SPALA TŁUSZCZ

Jak wiadomo kawa zawiera kofeinę. Kofeina odgrywa istotna rolę w procesie przemiany materii. Jest w stanie nawet o 20% przyspieszyć spalanie tłuszczu. Warto pamiętać, że im lepszej jakości kawę spożywamy, tym szybciej przebiega proces odchudzania. Tak spożywanej kawy nie należy słodzić, ani wzbogacać innymi aromatami, ponieważ zwiększamy w ten sposób jej kaloryczność.

8. ZAWIERA ANTYOKSYDANTY

Nieprzetworzone ziarna kawy zawierają ponad 1000 różnych przeciwutleniaczy. Taki poziom prozdrowotnych substancji sprawia, że marginalizowana do tej pory kawa staje się lepszą alternatywą dla zielonej herbaty czy kakao, które nie wszyscy lubią. Antyoksydanty niszczą wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia. Są niezwykle istotnym elementem naszej diety i powinniśmy zwracać uwagę by potrawy, które spożywamy je zawierały. Kawa nie dość, że zawiera ich ogromne ilości to w dodatku są to przeciwutleniacze bardzo łatwo przyswajalne.

9. CHRONI PRZED NOWOTWORAMI

Oczywiście nie ochroni nas przed wszystkimi typami nowotworów, ale na pewno zmniejszy ryzyko zachorowania. Polifenole i antyoksydanty zawarte w kawie niwelują stany zapalne w organizmie, chroniąc go od takich zmian nowotworowych jak rak piersi, jelita grubego, prostaty czy wątroby. W przypadku raka prostaty mówi się o znacznym zmniejszeniu ryzyka zachorowań, nawet o 30%, a w przypadku raka wątroby o 10%.

10. CHRONI PRZED PROMIENIAMI UV

Kawa nie zastąpi tutaj kremu z filtrem, ale warto wypić mocną, małą czarną przed wyjściem na plażę. Substancje zawarte w kawie chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Polifenole, które znajdują się w ziarnach kawy pozytywnie wpływają na wygląd naszej cery niwelując wypryski i poprawiając koloryt skóry.

Kawa to zaraz po wodzie drugi najpopularniejszy napój świata. Pijemy ją podczas śniadania, po obiedzie czy późnym popołudniem, ale tak naprawdę nie ma złej pory na kawę. Odgrywa też istotną funkcję towarzyską, wprawia w dobry nastrój i łagodzi stres. Mimo, że nie jest zalecana w dużych ilościach i osobom chorym na nadciśnienie, to jednak spożywana regularnie chroni przed wieloma chorobami.

11. Poprawia humor :)

Sprawdź naszą kategorię kawa na prezent w której znajdziesz pomysły na prezenty dla siebie lub twoich bliskich. Taki upominek zawsze jest trafiony bo kto nie lubi kawy :)? Poprawi  humor i dostarczy nowych smaków do naszych przerw lub spotkań.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kawy ziarnistej.

Spróbuj naszych kawowych bestsellerów (dostawa w około 24h)

Kawa należy do najpopularniejszych napojów. Dodaje energii, pobudza, poprawia koncentrację, a także doskonale smakuje, zwłaszcza z dodatkami takimi jak cukier i mleko. Kawa rozpuszczalna cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na wygodę – nie wymaga parzenia, a jej przygotowanie jest bardzo proste i szybkie. Dla wielu osób jest to dosyć ważny składnik codziennej diety, dlatego warto wiedzieć jak ten produkt wpływa na zdrowie.

Co wchodzi w skład kawy rozpuszczalnej (liofilizowanej):

 

Kofeina

To właśnie kofeina w największym stopniu odpowiada za działanie kawy. Kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny niż naturalna – jedna filiżanka dostarcza około 65 mg tej substancji. Przyjmuje się, że bezpieczna dawka to maksymalnie 400 mg dziennie – w takich ilościach nie powoduje ona negatywnych skutków.

Kaloryczność

Kawa rozpuszczalna zawiera bardzo mało kalorii – około 1, 5-2 na filiżankę. Dotyczy to jednak napoju bez żadnych dodatków. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku produktów typu 3w1, które w składzie mają cukier oraz różne składniki zabielające. Porcja takiej kawy może zawierać nawet 80 kcal.

Minerały

W kawie rozpuszczalnej znajdują się minerały, które mają pozytywny wpływ na organizm, między innymi magnez, wapń i cynk. Jednocześnie zawiera ona stosunkowo duże stężenie metali ciężkich. Szczególną uwagę zwraca się na nikiel, który może powodować alergię. Warto pamiętać, że kawa naturalna również zawiera ten pierwiastek, chociaż w mniejszych ilościach.

Antyoksydanty

Przeciwutleniacze mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, nowotworów, a także chorób neurodegeneracyjnych. W Stanach Zjednoczonych, gdzie spożycie kawy jest bardzo duże, stanowi ona główne źródło antyoksydantów w diecie.

Przez długi czas uważano, że kawa rozpuszczalna nie zawiera przeciwutleniaczy ze względu na proces obróbki, któremu jest poddawana. Tymczasem najnowsze badania wykazały, że dostarcza ona nawet dwa razy więcej tych cennych substancji niż kawa naturalna.

Szczawiany

Kwas szczawiowy to składnik, który ma negatywny wpływ na zdrowie. Może działać na organizm w sposób toksyczny. W układzie pokarmowym wiąże się z metalami, co obniża ich wchłanianie. Kamica szczawiowa należy do najczęstszych chorób nerek. Na szczawiany powinny uważać osoby cierpiące na problemy z trzustką i wątrobą.

Kawa naturalna zawiera podobne ilości szczawianów jak biała, zielona i czerwona herbata. Kawa rozpuszczalna zawiera tyle szczawianów, co herbata czarna, dlatego nie jest zalecana osobom z chorobami układu moczowego.

Najzdrowsza kawa rozpuszczalna

Nie ma konkretnej kawy rozpuszczalnej która była by najzdrowsza. Każda będzie tak samo zdrowa w rozsądnych ilościach dla naszego organizmu. Można powiedzieć że najzdrowsza to ta która nam najbardziej smakuje.

Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna

Filiżanka kawy rozpuszczalnej 220 ml ma około 50-80 mg kofeiny. Dla porównania kawa parzona (mielona) ma około 70-130 mg kofeiny. Po więcej informacji zapraszamy do naszego innego postu Ile kofeiny ma kawa?

Czy warto pić kawę rozpuszczalną?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ten rodzaj kawy wykazuje zarówno korzystne, jak i negatywne działanie. W przypadku umiarkowanego spożycia nie ma ona jednak złego wpływu na organizm i jest bezpieczna. Wiele badań wskazuje, iż filiżanka „małej czarnej” kawy wpływa pozytywnie na nasz organizm. Istnieją propagatorzy za tezą, iż kawa naturalna faktycznie ma właściwości korzystne dla naszego zdrowia z wyłączeniem kawy rozpuszczalnej, która w dalszym ciągu łączy się z dużą ilością zarzutów. Według ich opinii jest to chemia pozbawiona jakichkolwiek właściwości odżywczych, z dużą ilością akrylamidów.

Kawa rozpuszczalna to wysuszony ekstrakt z kawy mielonej całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Jest to produkt, który pozwala na dłuższe przechowywanie bez szczególnych strat walorów smakowych i zapachowych. W skład czarnego naparu wchodzi około 900 różnych substancji, np. kofeina, kwasy organiczne, olejki eteryczne, czy związki fenolowe. Co się okazuje, kawa rozpuszczalna może zawierać więcej związków fenolowych niż kawa naturalna, co można samemu wyczuć, gdyż związki fenolowe zawierają cierpki i gorzki smak (wyczuwalne w kawie rozpuszczalnej).

Odnośnie zawartości akrylamidu w kawie, to badania pokazują, iż produkty takie jak chipsy, frytki poddane wysokiej temperaturze, czy też papierosy zawierają więcej akrylamidu niż kawa rozpuszczalna.

Należy zapamiętać, iż regularna konsumpcja kawy wykazuje działanie przeciwnowotworowe pomimo znikomej ilości akrylamidu. Należy unikać napoi typu 3w1, ponieważ zawierają dużo cukru oraz innych substancji, które mogą okazać się niezdrowe.

Polecamy spróbować nasze kawy rozpuszczalne: