Przedstawiamy pojedynek ekspresów Melitta i Nivona, w którym porównujemy technologie zastosowane przez producentów w swoich urządzeniach. Przedstawiamy również historie marek oraz najważniejsze zalety i wady ekspresów. Dzięki temu artykułowi wybór odpowiedniego ekspresu będzie jeszcze prostszy niż dotychczas.
Niemiecka marka specjalizująca się od ponad 110 lat w doskonaleniu metod zaparzania kawy. Początki przedsiębiorstwa związane były z wynalezieniem i opatentowaniem metody filtracji przelewowej tzw. drip bądź pour-over przez założycielkę rodzinnej firmy Melittę Bentz. Na koniec 2021 roku zaprezentowano nam najnowszy ekspres ciśnieniowy Latticia OT, który od momentu premiery cieszy się dobrymi opiniami wśród naszych pracowników jak i jego posiadaczy.
Przez lata działalności Melitta Group wyznaczała trendy picia kawy na pięciu kontynentach, dziś przedstawię naszą obiektywną ocenę jej automatycznych ekspresów.
Poniżej krótka charakterystyka i objaśnienie oznaczeń stosowanych przez producenta
- Certyfikat “Quiet Mark” – prestiżowe wyróżnienie przyznane jedynie dwóm automatycznym ekspresom do kawy na świecie: Melitta Barista T Smart i Barista TS Smart. Ponadprzeciętne wyciszenie młynka i modułu zaparzacza pozwoliło ograniczyć W trzeciej dekadzie XXI wieku mamy świadomość zagrożeń zdrowotnych wynikających z ekspozycji na hałas. Wybierając tak oznaczone produkty możemy dodatkowo zadbać o komfort własny, bliskich czy pracowników.
- Funkcja Melitta Connect – modele z oznaczeniem Smart umożliwiają zdalne korzystanie z ekspresu za pomocą aplikacji w telefonie. Interesujący dodatek, który w praktyce pozwala na szybkie i precyzyjne dopasowanie preferencji związanych z personalizacją napojów.
- Funkcja Moja Kawa – automat zapamiętuje ustawienia dotyczące wybranej kawy i pozwala odtworzyć je przy kolejnym przygotowaniu – dzięki temu ulubiony napój każdego użytkownika zawsze będzie miał te same proporcje.
- Ręczny/automatyczny wybór rodzaju ziaren “Bean Select” – w ekspresach Melitta pojemnik z ziarnami kawy podzielono na dwie komory, umożliwiając każdorazowy wybór. Jest to praktyczne rozwiązanie w szczególności dla miejsc, gdzie przygotowuje się zarówno kawy mleczne jak i czarne.
- Funkcja Intense Aroma – alternatywa dla standardowego procesu parzenia. W praktyce pozwala na wydobycie silniejszego aromatu z ziaren, przez co kawa jest mocniejsza, przy zachowaniu właściwego profilu smakowego.
- Dwie kawy mleczne na raz – wybrane ekspresy Melitta umożliwiają zrobienie dwóch identycznych kaw mlecznych jednocześnie – za pomocą przyciśnięcia jednego przycisku.
- System Easy-Cleaning – bardzo prosty proces płukania systemu mlecznego, który zdecydowanie ułatwia zachowanie wysokich standardów higieny. Ekspres automatycznie czyści zarówno moduł spieniający, jak i elementy pobierające mleko.
Wady i zalety ekspresów Melitta:
Zalety:
- Bardzo dobry stosunek jakości do ceny;
- intensywne kawy czarne i delikatne mleczne;
- gwarancja minimum 24 miesiące również dla przedsiębiorców;
- prosty system płukania modułu spieniania mleka;
- intuicyjne menu w modelach z wyświetlaczem – czytelne komunikaty i wskazówki dla użytkownika;
- pobieranie mleka z dowolnego pojemnika czy kartonu;
- dwukomorowy pojemnik na kawę z możliwością wyboru ziaren;
- ergonomicznie zaprojektowana tacka z otworem na wężyk;
- możliwość przygotowania dwóch kaw mlecznych jednocześnie;
- wygodny dostęp do jednostki zaparzającej;
- cicha praca młynka;
- dostępne dedykowane ekspresy wyłącznie do kaw czarnych Solo i Purista;
- podgrzewacz filiżanek na urządzeniu.
Wady:
- Relatywnie niska wylewka kaw czarnych i mlecznych (135-140 mm);
- podatny na awaryjność przez zaniedbanie system spieniania;
- wyjmowany blok zaparzający wymagający dodatkowego czyszczenia;
- wyciszenie spełniające wymogi Quiet Mark jest dostępne wyłącznie w najdroższych modelach.
Historia firmy nierozłącznie związana jest z trzema ambitnymi postaciami, które swoje doświadczenie i pasję tworzenia urządzeń użytku domowego skoncentrowały na produkcji automatycznych ekspresów do kawy w 2005 roku. Hans Errmann, Thomas Meier i Peter Wildner nie przeprowadzili rewolucji w tej materii, ale pozytywnie wpłynęli na popularyzację dostępu do codziennej kawy w niewielkich biurach i domach. Zamysłem marki Nivona było stworzenie alternatywy dla ekspresów do kawy włoskich i szwajcarskich ekspresów, które charakteryzowały się bezawaryjnością, żywotnością, intuicyjnością obsługi oraz elegancją.
Co wyróżnia ekspresy tej marki:
Aroma Balance System (od modeli 6XX) – uożliwia wybór trzech profili zaparzania kawy (dynamiczny, stały, intensywny). Czas przepływu i ilość wody regulowana według preferencji użytkownika. Kawy przygotowane w różnych profilach parzenia będą różnić się smakiem oraz aromatem, co zawdzięczamy zmianom ciśnienia, czasu i intensywności zaparzania świeżo zmielonej kawy.
Ustawiania mocy kawy – 3 poziomy (produkty serii 5XX i 6XX) Nivona 790 i wyższe modele – 5 stopni. Pozwala na płynny dobór ilości ekstrahowanej kawy w zaparzaczu.
Programowanie w czasie rzeczywistym – po rozpoczęciu procesu zaparzania możliwa regulacja ilości i mocy kawy – wszystkie modele od Nivony 675.
„Moja Kawa” – opcja utworzenia, zapisania i przygotowania własnych przepisów kawowych. Dla urządzeń serii 6XX i 790+ (4-5) seria 820+ 10.
Aplikacja Nivona-App – umożliwia ona sterowanie ekspresem z poziomu telefonu i ustawienie indywidualnej, ulubionej kawy. System sterowania telefonem jest wbudowany, więc nie ma konieczności dokupywania modułu.
Wady i zalety ekspresów Nivona:
Zalety:
- Dobra jakość spienionego mleka w kawach mlecznych, satysfakcjonująca jakość kaw czarnych
- Unikalny system Aroma Balance pozwalający na zmianę sposobu parzenia kawy
- Wyciągany blok zaparzający, który możemy ręcznie wyczyścić
- Nietypowy, unikalny design (zwłaszcza nowe modele)
- System mleczny OneTouch Spumatore Plus
- Czytelny, kolorowy ekran
- Możliwość przygotowania dwóch kaw czarnych naraz
- Łączność z urządzeniem mobilnym za pomocą Nivona-App (wbudowany moduł bluetooth)
Wady:
- Stosunkowo drogie akcesoria i środki od konserwacji
- Głośna praca ekspresu, słabo wyciszony młynek
- Niskiej jakości wykonanie elementów ekspresu
- Wyciągany blok zaparzający
- Brak nowoczesnych technologii w ekspresach
- Brak możliwości przygotowania dwóch kaw mlecznych naraz
- Wysoka cena w stosunku do jakości
- Niska wydajność ekspresów w użytkowaniu biurowym
Melitta, czy Nivona – który wybrać?
Naszym zdaniem w tym porównaniu lepiej wypada marka Melitta, która swoją przewagę zyskuje dzięki nowoczesnym technologiom, intuicyjności użytkowania, ale przede wszystkim charakterystyki pracy ekspresu. Ekspresy Melitta są zdecydowanie cichsze niż Nivona – młynki w ekspresach Melitta są świetnie wygłuszone, co sprawia, że ich użytkowanie jest jeszcze przyjemniejsze. Dodatkowo w ekspresach niemieckiej marki możemy skorzystać z uproszczonych procesów czyszczenia i codziennej konserwacji, co sprawia, że ekspres jest jeszcze bardziej bezobsługowy.
Przewagą nowych modeli ekspresów Nivona jest lepsze spienianie mleka dzięki systemowi Spumatore Plus, ale niestety system cechuje się pewną awaryjnością, w przeciwieństwie do Melitty, gdzie system jest bardzo prosty w konserwacji i czyszczeniu.
Jeżeli chodzi o ceny ekspresów – obie marki mają bardzo zbliżone ceny, chociaż naszym zdaniem stosunek ceny do jakości jest korzystniejszy w ekspresach Melitta.
Podsumowując – naszym zdaniem pojedynek wygrywa marka Melitta, która wyróżnia się bardzo kulturalną charakterystyką pracy, bezawaryjnością i świetnym stosunkiem jakości do ceny.